Instrukcja logowania i rejestracji: film, prezentacja

zapamiętaj mnie

nieprawidłowy adres email lub hasło

nie pamiętasz hasła?

zaloguj

Instrukcja logowania i rejestracji: film, prezentacja

pole obowiązkowe

pole obowiązkowe

niepoprawny adres email

zbyt krótkie hasło (min. 8 znaków)

hasła nie są identyczne

nieprawidłowy numer pwz

wybierz specjalizację

wyrażam zgodęaby się zarejestrować musisz wyrazić zgodę

Potwierdzam poprawność powyższych danych. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 101, poz. 926) i z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, przez administratora danych osobowych – KIMZE Sp z o.o. z siedzibą w Latchorzewie przy ulicy Hubala Dobrzańskiego 123, w celu przekazywania mi informacji dotyczących szkoleń, innych form nauczania oraz aktualnych doniesień medycznych, mających na celu doskonalenie zawodowe, organizowanych/ współorganizowanych przez KIMZE Sp. z o.o. oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie ich drogą elektroniczną. Jestem świadomy/a dobrowolności udostępnienia moich danych. Ponadto przyjmuję do wiadomości, iż mam prawo wglądu do moich danych oraz ich poprawiania.

zarejestruj

NOWOŚCI

NEWSLETTER

meduPress

wiedza na najwyższym poziomie merytorycznym w praktycznym ujęciu. Zobacz poniżej

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego? Czy można je skutecznie leczyć?

Prof. Piotr Socha

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego są klasyfikowane według tzw. Kryteriów Rzymskich III. U dzieci w wieku 0-4 lat klasyfikacja wydziela następujące zaburzenia:

¡  G1      Regurgitacja (ulewanie) u niemowląt

¡  G2      Zespół ruminacji (przeżuwania) u niemowląt

¡  G3      Zespół cyklicznych wymiotów

¡  G4      Kolka niemowlęca

¡  G5      Biegunka czynnościowa

¡  G6      Dyschezja niemowlęca

¡  G7      Zaparcie czynnościowe

Zaburzenia te są dość łatwo rozpoznawane na podstawie wywiadu i ustępują zazwyczaj samoistnie wraz z wiekiem. Dlatego nie wymagają leczenia, jednak wyzwaniem wobec lekarza pozostaje uspokojenie rodziców.

Z kolei u starszych dzieci wydzielane są następujące zaburzenia czynnościowe:

¡  H1 Wymioty i aerofagia

  • H1a Zespół ruminacji okresu młodzieńczego
  • H1b  Zespół cyklicznych wymiotów
  • H1c  Aerofagia

¡  H2      Zaburzenia związane z bólem brzucha

  • H2a  Dyspepsja czynnościowa
  • H2b  Zespół jelita  nadpobudliwego (IBS)
  • H2c  Migrena brzuszna
  • H2d Czynnościowy ból brzucha
  • H2d1 Zespół czynnościowego bólu brzucha

¡  H3      Zaparcia i nietrzymanie stolca

  • H3a  Zaparcie czynnościowe
  • H2b Nieretencyjne nietrzymanie stolca

Podobnie w przypadku tych zaburzeń szczególne znaczenie w diagnostyce odgrywa dobrze zebrany wywiad. Wyzwaniem dla wielu lekarzy jest odpowiednie rozpoznawanie i leczenie zaparcia stolca- pomocą może służyć stanowisko ekspertów NASPGHN i ESPGHAN opublikowane w tym roku w Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition

. W stanowisku tym zwrócono uwagę na skuteczność odpowiednich leków- najskuteczniejsze są makrogole, istotne miejsce w leczeniu zajmuje też laktuloza, która może być podawana najmłodszym dzieciom. W ostatnim czasie zwrócono tez uwagę na nietolerancję nie tylko laktozy i fruktozy ale całych grup składników odżywczych określanych jako FODMAPs (fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy, polialkohole). Eliminacja tych składników przynosi poprawę  np. w terapii zespołu jelita nadwrażliwego. Skuteczność leczenia zespołu jelita nadwrażliwego jest ograniczona dlatego poszukuje się ciągle nowych metod terapii. Obiecujące jest leczenie probiotykami- wykazano między innymi skuteczność LGG i Sacharomyces boulardii. Warto pamiętać, że skuteczność leczenia można ocenić dopiero po dłuższym czasie podawania probiotyku.

 

Powrót