Instrukcja logowania i rejestracji: film, prezentacja

zapamiętaj mnie

nieprawidłowy adres email lub hasło

nie pamiętasz hasła?

zaloguj

Instrukcja logowania i rejestracji: film, prezentacja

pole obowiązkowe

pole obowiązkowe

niepoprawny adres email

zbyt krótkie hasło (min. 8 znaków)

hasła nie są identyczne

nieprawidłowy numer pwz

wybierz specjalizację

wyrażam zgodęaby się zarejestrować musisz wyrazić zgodę

Potwierdzam poprawność powyższych danych. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 101, poz. 926) i z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.) niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, przez administratora danych osobowych – KIMZE Sp z o.o. z siedzibą w Latchorzewie przy ulicy Hubala Dobrzańskiego 123, w celu przekazywania mi informacji dotyczących szkoleń, innych form nauczania oraz aktualnych doniesień medycznych, mających na celu doskonalenie zawodowe, organizowanych/ współorganizowanych przez KIMZE Sp. z o.o. oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie ich drogą elektroniczną. Jestem świadomy/a dobrowolności udostępnienia moich danych. Ponadto przyjmuję do wiadomości, iż mam prawo wglądu do moich danych oraz ich poprawiania.

zarejestruj

NOWOŚCI

NEWSLETTER

meduPress

wiedza na najwyższym poziomie merytorycznym w praktycznym ujęciu. Zobacz poniżej

Czy hormonalna terapia menopauzalna jest bezpieczna?

Prof. dr hab. n. med Maciej Wilczak - Kierownik Katedry i Zakładu Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Obecnie menopauzę określa się jako stałe zaprzestanie miesiączkowania, przez co rozumie się okres 12 miesięcy bezmiesiączkowych, po wykluczeniu przyczyn fizjologicznych i patologicznych takiego stanu. Średni wiek menopauzy obecnie szacuje się na 51,4 rok życia.

Menopauza to okres w życiu kobiety, na którym występuje szereg objawów zdecydowanie obniżających jakość życia kobiet. Należą do nich m.in. objawy  :

wazomotoryczne

 • Uderzenia gorąca
 • Pocenie się

-  psychiczne

 • Pobudliwość
 • Niepokój
 • Depresja
 • Napady lęku

Utrata zainteresowania życiem płciowym

 - somatyczne

 • Bóle mięśni i stawów
 • Zawroty i bóle głowy
 • Drętwienie różnych partii ciała
 • Trudności z oddychaniem
 • Zakłócenia czucia w dłoniach i stopach

Dyskusja naukowa wokół problemów bezpieczeństwa hormonalnej terapii okresu menopauzy trwa już od wielu lat. Niestety wstępne dane z badania WHI prospektywnej randomizowanej próby klinicznej były niepokojące. W badaniach tych przedstawiono niekorzystny wpływ terapii estrogenowo-progestagenowej w zakresie jej wpływu na ryzyko rozwoju chorób sercowo naczyniowych (CVD) i udaru mózgu w grupie starszych kobiet. Analiza danych WHI wyjaśniła również , że podawanie samych estrogenów nie wiązało się ze wzrostem powyższego ryzyka w grupie wiekowej kobiet między 50-59 rokiem życia.   

Ponowna analiza badań WHI , nowe formy terapii oparte o niska i ultraniską dawkę  hormonów połączone z nowoczesnymi progestagenami rzuciły nowe światło na wstępną niekorzystną ocenę tej formy terapii.Potencjalnie korzystny wpływ estrogenów w terapii menopauzalnej w zakresie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych polega na :

 • Poprawie profilu lipidowego ,
 • Efekcie antyoksydacyjny
 • Poprawie wrażliwości na insulinę
 • Bezpośrednim wpływie na śródbłonek naczyń.

Ponadto estrogeny :

ROZSZERZAJĄ   NACZYNIA:

 •   SYNTEZY  TLENKU AZOTU
 •   ENDOTELINY-1  i  ¤  ANGIOTENSYNY II
 •   MODULACJA  RELAKSACJI  ZALEŻNEJ  OD ACETYLOCHOLINY I SEROTONINY
 •   WYDZIELANIA PROSTACYKLINY
 •   HAMOWANIE KANAŁU WAPNIOWEGO
 •   SYNTEZY CYTOKIN PROMIAŻDŻYCOWYCH (IL-6, IL-8)

Działania powyższe powodują m.in. wzrost przepływu mózgowego i móżdżkowego,  wzrost przepływu wieńcowego, wzrost przepływu w obrębie naczyń obwodowych. Dodatkowym problemem budzącym obawy pacjentek i lekarzy w zakresie prowadzenia terapii hormonalnej objawów menopauzalnych jest stwierdzenie w badaniach WHI możliwości wzrostu ryzyka rozwoju raka piersi.Aktualne rekomendacje w zakresie stosowania HTM mówią jednoznacznie , że : wzrost ryzyka rozwoju raka piersi pod wpływem terapii estrogenowo-progestagenowej  jest mały i dotyczy < 1 przypadku/1000 kobiet/rok.

Odpowiada to odpowiada ryzyku wywołanemu przyrostem masy ciała po menopauzie o 5 kg , regularnemu spożywaniu wysokoprocentowych napojów alkoholowych lub ryzyku zgonu w wypadku samochodowym. W europejskich badaniach obserwacyjnych stwierdzono lepszy profil bezpieczeństwa progesteronu i dydrogesteronu oraz terapii sekwencyjnej. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami uznaje się także, że relacja korzyści do ryzyka w stosowaniu HTM jest najlepsza do 60 roku życia lub do 10 lat od ostatniej miesiączki.

Nie bez znaczenia dla jakości życia kobiet w okresie okołomenopauzalnym są warunkowania biologiczne seksualności wieku menopauzalnego , które są konsekwencją naturalnego wraz z wiekiem wygasania czynności hormonalnej jajników, czego konsekwencją są zaburzenia urogenitalne takie jak :

 - zmniejszenie nawilżenia pochwy ( lubrykacji )

-  zmniejszenie napięcia układu mięśniowego w miednicy

-  zmniejszenie liczby obkurczeń pochwy w orgazmie

-  możliwość pojawienia się tzw. orgazmu moczowego w następstwie nietrzymania moczu

- uszkodzenia śluzówki pochwy i stany zapalne pochwy ( wymagające terapii dopochwowej w zależności od czynnika sprawczego np. przy zastosowaniu clotrimazolu, o ile czynnikiem sprawczym są drożdżaki. 

 

Piśmiennictwo :

 1. Anderson GL, Chlebowski RT, Aragaki AK, et al. Conjugated equine estrogen and breast cancer incidence and mortality in postmenopausal women with histerectomy: extended follow-up of the Women’s Health Initiative randomized placebo-controlled trial. Lancet Oncol 2012; 13: 476-486.
 2. Chlebowski RT, Anderson GL, Gass M, et al. Estrogen plus progestin and breast cancer incidence and mortality in postmenopausal  women.JAMA 2010; 304: 1684-1692.
 3. Taylor HS Korzyści i zagrożenia związane z terapią hormonalną po menopauzie. Ginekol Dypl.2014; 16(6)31-39
 4. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat hormonalnej terapii menopauzy – stan wiedzy na grudzień 2013 rok  Przegląd  Menopauzalny 2014; 18(1): 1-8

 

Powrót