Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego? Czy można je skutecznie leczyć?
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego są klasyfikowane według tzw. Kryteriów Rzymskich III. U dzieci w wieku 0-4 lat klasyfikacja wydziela następujące zaburzenia:
¡ G1 Regurgitacja (ulewanie) u niemowląt
¡ G2 Zespół ruminacji (przeżuwania) u niemowląt
¡ G3 Zespół cyklicznych wymiotów
¡ G4 Kolka niemowlęca
¡ G5 Biegunka czynnościowa
¡ G6 Dyschezja niemowlęca
¡ G7 Zaparcie czynnościowe
Zaburzenia te są dość łatwo rozpoznawane na podstawie wywiadu i ustępują zazwyczaj samoistnie wraz z wiekiem. Dlatego nie wymagają leczenia, jednak wyzwaniem wobec lekarza pozostaje uspokojenie rodziców.
Z kolei u starszych dzieci wydzielane są następujące zaburzenia czynnościowe:
¡ H1 Wymioty i aerofagia
- H1a Zespół ruminacji okresu młodzieńczego
- H1b Zespół cyklicznych wymiotów
- H1c Aerofagia
¡ H2 Zaburzenia związane z bólem brzucha
- H2a Dyspepsja czynnościowa
- H2b Zespół jelita nadpobudliwego (IBS)
- H2c Migrena brzuszna
- H2d Czynnościowy ból brzucha
- H2d1 Zespół czynnościowego bólu brzucha
¡ H3 Zaparcia i nietrzymanie stolca
- H3a Zaparcie czynnościowe
- H2b Nieretencyjne nietrzymanie stolca
Podobnie w przypadku tych zaburzeń szczególne znaczenie w diagnostyce odgrywa dobrze zebrany wywiad. Wyzwaniem dla wielu lekarzy jest odpowiednie rozpoznawanie i leczenie zaparcia stolca- pomocą może służyć stanowisko ekspertów NASPGHN i ESPGHAN opublikowane w tym roku w Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition
. W stanowisku tym zwrócono uwagę na skuteczność odpowiednich leków- najskuteczniejsze są makrogole, istotne miejsce w leczeniu zajmuje też laktuloza, która może być podawana najmłodszym dzieciom. W ostatnim czasie zwrócono tez uwagę na nietolerancję nie tylko laktozy i fruktozy ale całych grup składników odżywczych określanych jako FODMAPs (fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy, polialkohole). Eliminacja tych składników przynosi poprawę np. w terapii zespołu jelita nadwrażliwego. Skuteczność leczenia zespołu jelita nadwrażliwego jest ograniczona dlatego poszukuje się ciągle nowych metod terapii. Obiecujące jest leczenie probiotykami- wykazano między innymi skuteczność LGG i Sacharomyces boulardii. Warto pamiętać, że skuteczność leczenia można ocenić dopiero po dłuższym czasie podawania probiotyku.