Standardy w resuscytacji w pediatrii.
Zatrzymanie krążenia u dzieci , w przeciwieństwie do dorosłych, najczęściej spowodowane jest (poza szczególnymi przypadkami) - wrodzonymi wadami układu krążenia lub pierwotnymi zaburzeniami wentylacji.
Standardy postępowania w Europie określone zostały przez European Resucitation Counsil /ERC/ a w Polsce przez Polską Radę Resucytacji /PRR/ kierowaną przez Prof. J. Andresa. będącą ramieniem ERC. PRR i ERC są autorami wydawanych „Wytycznych Resuscytacji” - (ostatnie opublikowane w 2010 r.) będących źródłem obowiązującej wiedzy.
Mimo rozwoju wiedzy o stanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) i postępowania resuscytacyjnego zatrzymanie krążenia obarczone jest ciężkimi następstwami : zgonem lub uszkodzeniem czynności układu nerwowego . Wg. doniesienia prof. T. Szretera jedynie 1,5 % przeżyć w zatrzymaniu pozaszpitalnym i 17% w szpitalnym przebiega bez uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Wobec tych faktów szczególny nacisk kładzie się na terapię stanów zagrażających zatrzymaniem krążenia i rozwój organizacji w udzielaniu pierwszej pomocy w NZK. Prewencja pierwotna oraz wtórna chorób serca, upowszechnianie dostępu do automatycznych defibrylatorów , powszechna nauka BLS (podstawowe czynność resuscytacyjne) i ALS (zaawansowane czynności). Odmienność anatomiczna i czynnościowa wieku noworodkowego i dziecięcego spowodowała powstanie szczególnych standardów postępowania co zawarto w rozdziałach 6 i 7 „ Wytycznych Resuscytacji 2010”