ANN - rola działań prewencyjnych z uwzględnieniem ograniczenia ekspozycji na alergeny
Wiadomo że nie ma alergii bez alergenu – teoretycznie profilaktyka jest więc możliwa. Eliminacja alergenów ma istotne znaczenie w przypadku schorzeń wywołanych przez aeroalergeny i wymieniana jest we wszystkich standardach postepowania u chorych z alergicznym nieżytem nosa.
Profilaktyka pierwotna prowadzona jest w celu zapobiegania rozwojowi uczuleń i obejmuje zalecenia karmienia piersią niemowląt, stosowania probiotyków i unikanie ekspozycji na dym tytoniowy.
Profilaktyka wtórna i trzeciorzędowa polega na istotnym ograniczeniu narażenia na uczulające alergeny, co w odniesieniu do alergenów wziewnych nie jest całkowicie możliwe.
Zalecenia dla osób uczulonych na alergeny pyłku roślin, roztoczy kurzu domowego, zarodniki grzybów mikroskopowych wewnątrz i zewnątrzdomowych obejmują rady praktyczne, jednakże żadna z nich pojedynczo nie daje oczekiwanej skuteczności. Sugeruje się stosowanie złożonych interwencji (obejmujących jednocześnie wiele metod), które w ostatnich latach zostały wzbogacone o wprowadzony na rynek europejski preparat StopAL.
StopAL jest to wyrób medyczny klasy I zawierający mikronizowaną celulozę w proszku. Jego stosowanie do przewodów nosowych jest łatwe i wygodne dzięki opatentowanemu systemowi aplikacji.
Cząsteczki StopAL przyłączają się do błony śluzowej nosa, wchłaniając wilgoć i powiększają swoją objętość tworząc żel, który stanowi mechaniczną barierę dla alergenów. Taki mechanizm działania potwierdziły badania które wykazały u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa poprawę wartości klirensu śluzowo-rzęskowego, który stanowi właściwy wykładnik ochronnej funkcji barierowej nabłonka.
Liczne badania kliniczne u pacjentów dorosłych i u dzieci wykazały skuteczny wpływ StopAL w zakresie ograniczenia konieczności stosowania doraźnej farmakoterapii, lepsze efekty leczenia glikokortysteroidami donosowymi i lekami przeciwhistamowymi po skojarzeniu ze StopAL oraz poprawę jakości życia.
Potwierdzono także pełne bezpieczeństwo stosowania StopAL, co uzasadnia uwzględnianie przedstawionej interwencji strategii postępowania w alergicznym nieżycie nosa.